preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Događanja u školskoj godini 2016./17.

11. ZG kom, Zagrebački međunarodni festival komorne glazbe

U petak, 7. listopada su učenici 2.a, 3.ab i 4.ab, njihove učiteljice i knjižničarka bili na koncertu za djecu u sklopu 11. ZG kom (Zagrebački međunarodni festival komorne glazbe). Koncert se održao u Preporodnoj dvorani palače Narodnog doma, Opatička 18. Na tom mjestu se nekada nalazio dio samostana klarisa. 

Kako su se proveli i što su naši učenici o koncertu i dvorani rekli/napisali možete pročitati u nastavku.


Školski rad

Danas (7.10.2016.) su učenici 2., 3. i 4. razreda OŠ Jabukovac-Zagreb bili na koncertu klasične glazbe. Koncert se održao u Preporodnoj dvorani palače Narodnog doma, Opatička 18.

Slušali smo Oktet za gudače F. B. Mendelssohna. Svirale su 4 violine, 2 viole i 2 violončela.

Uživali smo u lijepoj glazbi. Najviše me se dojmio posljednji dio koncerta. Rado bih ponovila odlazak na koncert.

Paula, 4.a

 

Naši učenici su o koncertu i dvorani rekli/napisali:

Meni je najdraži instrument violina. Lijepo zvuči. Svidjela mi se dvorana jer ima velika ogledala, lijep luster i ugodne stolce. Ester, 2.a

Najviše mi se svidjelo violončelo jer volim nositi stvari. Fora mi je njegov zvuk. Mislav, 2.a

Svidjela mi se viola. Proizvodi lijepe zvukove. Svidio mi se i balkon jer od tamo možeš vidjeti sve glazbenike. Giorgia Jela, 2.a

Dvorana je jako, jako velika. Ima puno malih svjetla na zidovima. Mona, 2.a

Svidio mi se koncert zato što su se glazbenici jako potrudili. Petra, 3.a

Meni je bilo super. Nisam spavao, uopće mi nije bilo dosadno. Nikola, 3.a

Svidjelo mi se kada su se glazbenici predstavljali, kako su svirali i kada je u glazbi bilo napeto. Allegra, 3.b

Bila sam na koncertu u lijepoj dvorani. Zamišljala sam mnoge lijepe stvari uz tu glazbu. Zara, 4.a

 

O svojim instrumentima glazbenici su rekli:

Počela sam svirati violinu sa dvije godine. Susanna Yoko Henkel

Volim svirati violinu jer ima samo četiri žice. Stefan Milenković

Violina može biti tiha, ali i glasna. Može zvučati kao ljudski glas. Anđelko Krpan

 Volim violončelo jer ga mogu zagrliti. Monika Leskovar

 

11. ZG kom, Zagrebački međunarodni festival komorne glazbe

U petak, 7. listopada su učenici 2.a, 3.ab i 4.ab, njihove učiteljice i knjižničarka bili na koncertu za djecu u sklopu 11. ZG kom (Zagrebački međunarodni festival komorne glazbe).

Koncert se održao u Preporodnoj dvorani palače Narodnog doma, Opatička 18. Na tom mjestu se nekada nalazio dio samostana klarisa. Današnja palača je sagrađena 1843. godine kao obiteljska kuća obitelji Drašković, ali oni nisu u njoj živjeli. Prodali su je prvacima hrvatskoga narodnoga preproda. U dvorani su se održavali društveni plesovi i veliki povijesni događaji. Tu su iznesena 25. ožujka 1848. ˝Zahtijevanja naroda˝.

Ovdje je bilo sjedište Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti do izgradnje zgrade na Zrinskom trgu gdje je danas sjedište HAZU. Danas se u palači nalazi Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU.

Slušali smo ˝Oktet za gudače u Es-duru, op. 20˝ Felixa Mendelssohna Bartholdyja. Svrali su: Susanna Yoko Henkel, Stefan Milenkovich, Anđelko Krpan i Marin Maras (violine), Tomoko Akasaka i Marko Genero (viole), Monika Leskovar i Pavle Zajcev (violončela).

Felix Mendelhsson (1809. – 1847.) njemački kompozitor, pijanist, orguljaš i dirigent, skladao je ovo djelo sa 16 godina. Smatrali su ga čudom od djeteta. S devet godina je debitirao kao pijanist. Svirao je klavir, violinu, violu i orgulje. Sa petnaest godina sklada prvu simfoniju, sa sedamnaest napisao je svoje majstorsko djelo uvertiru za Shakespeareov ˝San ivanjske noći˝.

Puno je putovao po Njemačkoj, Francuskoj, Italiji i u Englesku. Djelovao je kao pijanist, svirao na orguljama, dirigirao je vlastita djela.

Vratio je Bachovu glazbu iz zaborava. Njegovu ˝Muku po Mateju˝ izveo je 1829. godine, sto godina nakon njene praizvedbe. Time je počela ˝Bachova renesansa˝. Bio je glavni dirigent u Gewendhausu u Leipzigu. U Leipzigu je osnovao konzervatorij 1834. godine.

Skladao je pet simfonija za orkestar, 12 simfonija za gudače, uvertire, koncerte, scensku glazbu, oratorije, kantate i solo pjesme. Skladao je za klavir, za orgulje, za komorne sastave, za solo instrumente uz pratnju orkestra, za orkestar.

U slobodno vrijeme je crtao u olovci i slikao u akvarelu. Često je u svojim pismima dodavao crteže. Bavio se filozofijom, književnošću, govorio je njemački, talijanski, engleski i latinski.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Alen Horvat   datum: 14. 10. 2016.




preskoči na navigaciju