Događanja u školskoj godini 2016./17.

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA U ŠKOLI na temu "Cervantes en nuestro días" ("Cervantes danas") Trajanje izložbe : 3. 2. - 2. 3. 2017.

U prostorima škole možete pogledati izložbu fotografija natječaja Cervantes en nuestro días kojeg je organizirala Ambasada Kraljevine Španjolske u Hrvatskoj, Instituto Cervantes u Zagrebu i Odsjek za romanistiku, Katedre za španjolski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Natječaj je organiziran u povodu 400. godišnjice smrti velikog španjolskog pisca Miguela Cervantesa de Saavedra (1547. – 1616.). Fotografijama su srednjoškolci i studenti koje uče španjolski jezik pokušali progovoriti što za njih znači Don Quijote. Nastojalo se približiti pripovjedača koji je i danas aktualan. I u našem vremenu se događaju nepravde, sukobi, ponižavanja. Stoga se entuzijasti bore za pravednost i mir, bore se s vjetrenjačama za dobrobit društva.

Cijeli tekst pročitajte pod opširnije.

Bistri vitez Don Quijote je priča o čovjeku koji se nazvao vitezom i krenuo u borbu protiv svjetskih nepravdi. Glavni lik Alonso Quijano, pripadnik je nižeg plemstva koji živi u selu u La Manchi, izgubi osjećaj za razliku između zbilje i priča o vitezovima te odluči krenuti u svijet ispravljati nepravde. Na tom putu prati ga seljak Sancho Panza, štitonoša.

Utjecaj Cervantesa u hispanskoj književnosti i svjetskim književnostima i kulturama je velik. Bistri vitez Don Quijote je najprevođenije djelo u svijetu poslije Biblije. Lik Don Quijotea nije samo lik iz viteškog romana, on je postao općim simbolom čovjeka borca za svoje ideale.

Šesnaest fotografija izloženo je uz popratni tekst na španjolskom i hrvatskom jeziku.

Izložba je napravljena u suradnji s Veleposlanstvom Kraljevine Španjolske u Hrvatskoj.

Zlatka Belošević

objavio: Alen Horvat   datum: 20. 2. 2017.