Događanja u školskoj godini 2016./17.

„I JA ŽELIM ČITATI!“ Nacionalna kampanja čitanja i disleksiji za osobe s teškoćama (jesen 2016. - jesen 2017.)

Hrvatsko knjižničarsko društvo je organizator Kampanje „I JA ŽELIM ČITATI!“ (jesen 2016. - jesen 2017.) kojom se želi upozoriti hrvatska javnost na probleme osoba s teškoćama čitanja i disleksijom.

Procjene su da pet do deset posto populacije u Hrvatskoj ima disleksiju. Ako se na vrijeme ne dijagnosticiraju, teškoće čitanja mogu dovesti do odustajanja od učenja i utjecati negativno na ostale vidove života.

Pod opširnije pročitajte više.

Nažalost, u Hrvatskoj nema sustavnog i organiziranog istraživanja teškoća čitanja i disleksije. Postojeći Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03) onemogućava produkciju većeg broja knjiga i ostalih publikacija prilagođenih osobama koje imaju navedene teškoće.

Umrežavanjem i poticanjem na akciju različitih dionika u društvu, škola, fakulteta, državnih, lokalnih i civilnih organizacija, nakladnika, te svih zainteresiranih osoba želimo promijeniti ovakvo stanje.

Česte izjave djece s disleksijom:

Knjiga mi je dosadna!
Čitam sporo!
Ne sviđa mi se ova priča!
Ne razumijem ništa!
Nemam vremena!

PREPORUKE O IZGLEDU TEKSTA KOJI OSOBE S DISLEKSIJOM LAKŠE ČITAJU:

•  izbjegavati velike tekstualne cjeline (tekst podijeliti u kraće odlomke)
  • oblikovati tekst širine novinskoga stupca (tj. upotrebljavati široke margine)
  • za tekst koji treba pročitati učenik s disleksijom rabiti sans serif slova (slova bez kratkih crtica na krajevima)
  • veličina slova treba biti minimalno 14 pt
  • upotrebljavati podebljana(bold) ili istaknuta (highlighted) slova
  • izbjegavati: kosa slova (italic) i podcrtani tekst
  • podcrtavanje naslova ili nizova riječi što može uzrokovati vizualno spajanje riječi
  • povećati razmak između slova i redaka te odvajati redove dvostrukim razmakom retke poravnavati na lijevoj strani
  • izbjegavati obostrano poravnanje razdijelili tekst na manje cjeline i organizirati ga u natuknicama ili pomoću numeričkoga nabrajanja u odvojenim redcima, a ne u kontinuiranom nizu upotrebljavati mat papir umjesto sjajnoga bijeloga papira (najbolje krem ili blijedožuta boja)
  • jednostavno oblikovati stranicu
  • pozadinska grafika može tekst učiniti teško čitljivim izbjegavati tekstove s dugačkim, višesložnim i zavisnosloženim rečenicama, posebno u inverziji (skratiti, razlomiti i semantički pojednostaviti tekst)
  • u ispitnom materijalu ne zahtijevati da se učenik izražava semantički i sintaktički složenim rečenicama
  • usmeno i pisano dati mogućnost nadopunjavanja odgovora ili zaokruživanja točnih odgovora kada riječi u odgovorima koji se traže nisu međusobno fonološki slične, a riječi za koje se pretpostavlja da učenik ne razumije treba dodatno pojasniti pojasniti pjesničke slike i figure u tekstovima teške za razumijevanje vrijeme za rješavanje pisanih zadataka produljiti za 50% u odnosu na uobičajeno.

Gdje potražiti pomoć?

I oni su imali problema s disleksijom: Agatha Christie, Gustave Flaubert, Hans Christian Andersen, Ernest Hemingway, Lewis Carrol, Mark Twain, Francis Scott Fitzgerald, Michelangelo Buonarotti, Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Andy Warhol, Walt Disney, Fred Astaire, Dustin Hoffman, George Clooney, Sylvester Stallone, Marlon Brando, Tom Cruise, Whoopi Goldberg, Anthony Hopkins, Harrison Ford, Steven Spielberg, John Lennon, Albert Einstein, Thomas A. Edison, Alexander Graham Bell, Michael Faraday, Isaac Newton, Pierre Currie, Charles Darwin, Orville i Wilbur Wright, Charles Lindberg, Winston Churchill, Karl Gustav XVI. (švedski kralj), Thomas Jefferson, George W. Bush, John F. Kennedy, Jamie Oliver i mnogi drugi ali to ih nije omelo da bi postali slavni pisci, glumci, pjevači, sportaši, kuhari, predsjednici, slikari, znanstvenici, izumitelji itd.

DIJELEĆI SVOJA ISKUSTVA I PRIČE, POTIČEMO DRUGE DA DAJU SVOJ DOPRINOS!

(materijali preuzeti iz Uputa Nacionalne kampanje za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I JA ŽELIM ČITATI !“)

objavio: Alen Horvat   datum: 1. 5. 2017.