Događanja u školskoj godini 2017./18.

Astronomsko promatranje Mjeseca

2.10. u 20h, na livadi pored spomenika Vladimira Nazora, održano je astronomsko promatranje Mjeseca u organizaciji Borisa Štromara iz Astronomskog društva Beskraj i Domjana Svilkovića, prof. fizike iz OŠ Jabukovac. Dvadesetak okupljanih učenika i roditelja tako je imalo priliku, mnogi po prvi puta, promatrati naš omiljeni prirodni satelit kroz dva zanimljiva i vrlo različita teleskopa - izuzetno kvalitetan 4" APO refraktor (>$5000!) i unikatan 8" dobsonian kućne izrade. Pored Mjeseca, našeg najvećeg prirodnog satelita, okupljeni zaljubljenici u astronomiju mogli su vidjeti i prelet Međunarodne svemirske postaje (ISS), našeg najvećeg umjetnog satelita. Kako i priliči ovakvim okupljanjima, neizostavna su bila i brojna pitanja i rasprave vezane uz svemir i astronomiju. Nakon nešto manje od sat vremena promatranja i druženja, veliki i mali astronomi su se polako razišli, uz sigurno lijepe uspomene.

objavio: Alen Horvat   datum: 3. 10. 2017.