Događanja u školskoj godini 2017./18.

12. ZG kom, Zagrebački međunarodni festival komorne glazbe

U petak, 13. listopada su učenici 2.a, 3.a i 4.ab, njihove učiteljice i knjižničarka bili na Koncertu za djecu. Koncert se održao u Preporodnoj dvorani Narodnog doma HAZU.

Slušali smo djelo Roberta Schumanna: Klavirski kvartet u Es-duru, op. 47.

Svirali su nam: Susanna Yoko Henkel, violina, Hartmut Rohde, viola, Monika Leskovar, violončelo i Ian Fountain, klavir.

Pod opširnije pročitajte više.

Robert Schumann (1810-1856)

Od oca je naslijedio pjesnički dar, a od majke ljubav za pjesmu i glazbu. U djetinjstvu je napisao više igrokaza i pjesama koje je sa svojom braćom i prijateljima uvježbavao i kod kuće prikazivao.

Prvu poduku iz klavira dobio je sa 7 godina, a u gimnaziji je vodio đački orkestar. Po završetku gimnazije počeo je studirati pravo, ali nije imao volje za to nego se sav posvetio glazbi. Tada mu je učitelj klavira bio Friedrich Wieck.

Supruga, pijanistica, Clara Wieck ga je poticala i imala je veliki utjecaj na njegov rad.

Schumannova komorna glazba, koncerti i orkestralna djela nastaju nakon 1840. godine. Najznačajnija djela su mu: 3 gudačka kvarteta, klavirski kvartet, klavirski kvintet, 3 klavirska trija, 2 sonate za violinu, koncert za violončelo, klavirski koncert i 4 simfonije. Napisao je klavirske kompozicije ˝Album za mladež˝, ˝Dječji prizori˝, ˝Leptiri˝, ˝Karneval˝, sonate, etide, solo pjesme itd.

Pisao je glazbene kritike, bio je glavni urednik ˝Novog časopisa glazbu˝.

Schuman o sebi i svom radu

Nešto me stalno nagoni da stvaram,a tako je to bilo već u ranoj mladosti. Ako nisam komponirao, tada sam pisao pjesme. Stvarajući osjećam najveću sreću.

Prva pomisao, prva koncepcija je uvijek najprirodnija i najbolja. Razum se može prevariti,a li čuvstvo ne.

Za mene je užas pisati glazbu na slabe riječi, ja ne tražim velike pjesnike, ali tražim zdrav jezik i zdrav sadržaj.

objavio: Alen Horvat   datum: 17. 10. 2017.