preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Događanja u školskoj godini 2017./18.

Radionica cifranja (ukrašavanja) licitara u 1.a, 1.b i 3.a

Radionicu cifranja licitara održala je gospođa Ljiljana Milla, vlasnica obrta za proizvodnju licitara, medičarskih proizvoda i svijeća ˝Tomica Marica˝ iz Zagreba.

Licitari su šareno ukrašeni kolači od slatkoga tijesta. Tradicionalno se proizvode u središnjem i nizinskome dijelu Hrvatske. Izrađuju ih obrtnici medičari koji izrađuje i medenjake, napitke od meda, svijeće i votive, a prodaju ih na sajmovima i proštenjima.

Prije se tijesto za licitare...


...utiskivalo u drvene kalupe, a danas se oblikuje limenim kalupima. Licitari se peku, boje jestivim bojama (najčešće u crvenu boju), ukrašavaju ajsom, ogledalcima i dr. Licitar je najčešće u obliku srca, konja, ptice, gljive, potkove i sl.

Godine 2010. tradicija pravljenja licitara je upisana na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva (http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=5220).

Tradicija izradbe licitara započela je u srednjem vijeku, a u 16. i 17. stoljeću u mnogim su se europskim samostanima pripravljali kolači i medenjaci pomoću bogato ukrašenih drvenih kalupa. Takva izrada kolača je u tadašnjoj Njemačkoj i Austriji prerasla u obrt, koji se proširio na druga područja srednje Europe i u panonske krajeve Hrvatske. U 18. i 19. stoljeću u Hrvatskoj su licitari su bili ugledni obrtnici.

U prijašnja vremena mladić bi djevojci darivao srce kao znak pažnje i ljubavi; licitarima su se ukrašavala božićna drvca, a danas su licitari autohtoni hrvatski tradicijski suveniri.

Zlatka Belošević

PS. Više o izradi licitara i obrtu ˝Tomica Marica˝ moći ćete pročitati u Školskom listu Jabuka.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Alen Horvat   datum: 24. 10. 2017.




preskoči na navigaciju