Događanja u školskoj godini 2017./18.

Kraljević i prosjak

10. svibnja 2018. učenici 6. razreda u pratnji učiteljice Hrvatskog jezika Marine Bogut i učiteljice Njemačkog jezika Dajane Mužić Žnidaršić posjetili su Gradsko kazalište Žar ptica u kome su pogledali predstavu Kraljević i prosjak.

Pod opširnije pročitajte cijeli tekst.

Roman Kraljević i prosjak, od svog prvog izdanja 1882. godine do danas postao je klasik književne literature iz pera jednog od najvećih svjetskih autora Marka Twaina. Topla ljudska priča dala je potpuno novu dimenziju uobičajenoj komediji zabune tj. zamjene identiteta, po čemu je roman poznat.

S uporištem u Twainovom romanu predstava je  gotovo  prebačena  u svijet bajke. Ogoljena od povijesnih podataka u dramatizaciji  govori o ljudima, situacijama i emocijama , a prvenstveno o ljudskoj nepravdi i nepravednosti društvenih slojeva. S obzirom na to da je namijenjena mlađoj publici, izbjegava nepotrebne mračne detalje i događaje, ali s druge strane ne bježi od snažnih emocija.

Devet je glumaca odigralo preko dvadeset likova na pozornici u dva nivoa. Puno glazbe, veselje zajedničke igre, duhovito isprepleteni tragični i komični elementi i naglašena potreba  za društvenom osjetljivošću čine ovu predstavu dinamičnom i ozbiljnom, a opet zabavnom i bliskoj učenicima.

objavio: Alen Horvat   datum: 14. 5. 2018.