EKOškola

Kemijska radionica EKODAN 22.3.2021.

U ponedjeljak 22. ožujka 2021. godine u našoj je školi u sklopu obilježavanja Svjetskog dana voda održana radionica iz kemije pod naslovom ''Pet nepoznatih tekućina''.

Radionicu iz ciklusa "Kemijsko-inženjerskih radionica HDKI-ja" održao je njezin autor doc. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar i popularizator znanosti zaposlen na Institutu Ruđer Bošković.

U radionici je sudjelovalo četrnaestero učenika sedmih i osmih razreda  sa svojim učiteljem kemije prof. Nenadom Markovićem. Radionica je započela uvodnom prezentacijom u kojoj je dr. Portada polaznicima objasnio zadatak i pravila radionice. Zadatak učenika bio je da na temelju pokusa i opažanja izvedu zaključke o sastavu pet zadanih bistrih bezbojnih tekućina. koje su učenici dobili u pet plastičnih bočica označenih slovima abecede.Nakon uspješno riješenog zadatka, dr. Portada je za kraj učenicima pokazao jedan atraktivni demonstracijski pokus, a zatim je svim sudionicima poklonio primjerak periodnog sutava kemijskih elemenata.
Radionica je učenicima bila prilika da nauče nešto više od sadržaja koji se uče u okviru redovne nastave kemije. Učenicima se radionica svidjela, a dr. Portada i prof. Marković su na kraju radionice najavili da će se slične aktivnosti u našoj školi nastaviti održavati i ubuduće.

Što su učenici rekli o radionici?

Petra Cvjetičanin 7a

Ova radionica je zaista bila zanimljiva mnogo sam toga naučila o otopinama na jedan drugačiji- zabavniji način.

Ana Milić 7a

Otkrivajuća nastava sa ovim pokusima bila mi je izvrsna. Volim ovakve radionice.

Tekst sastavili: Tomislav Portada i Nenad Marković

objavio: Ivica Švaljek   datum: 2. 6. 2021.