EKOškola

IZVJEŠĆE O STRUČNOJ EKSKURZIJI – POSJET EKOLOŠKOJ PLANTAŽA SMILJA NA OTOKU KRKU (OMIŠALJ)

Osnovna škola Jabukovac Zagreb je u okviru Ekoškole organizirala za učenike sedmih razreda stručnu ekskurziju pod nazivom „Posjet ekološkoj plantaži smilja na otoku Krku- Omišalj“ (Natura Consulting d.o.o. Adress of Immortelle farm: Kapelica bb, 51513 Omišalj).

Plantaža smilja smještena je na sjeverozapadnom djelu otoka Krka u općini Omišalj iznad uvale Voz tj. nepunih 400 metara od Zračne luke Rijeka. Na površini od 80.000 m2 uzgaja se oko 350.000 sadnica smilja na potpuno ekološki način za što vlasnici posjeduju i certifikat ekološke proizvodnje. Smilje je poznato još od doba Rimljana, a svoj procvat je doživjelo 90tih godina kada je dokazano da ulje smilja „briše bore“. Najčešća primjena je u kozmetičkoj, parfumskoj te farmaceutskoj industriji. Plantažu smilja vodi suvlasnik gosp. Ante Vičević Učenici su  posjetili povijesnu lokacije Kapelica koja je u sklopu same plantaže a s koje se prostire jedinstven pogled na Krčki most te na mjesto povijesne bitke između Cezara i Pompeja iz 49. god. pr.n.e. gdje se po prvi puta spominje bačva kao sredstvo ambalaže. Daniel Molnar, prof. je na toj lokaciji održao i prigodnu radionicu.

Voditelji stručne ekskurzije su bili, razrednica 7a., Jasna Marendić Bajs, prof glazbene kulture, Daniel Molnar, prof. povijesti te mr.sc. Nenad Marković, prof. prirode / biologije i kemije Stručna ekskurzija uključuje stručni obilazak plantaže smilja, demonstraciju branja smilja (ručno), upoznavanje sa načinom destiliranja smilja te izradom pripravaka od eteričnog ulja smilja i hidrolata smilja. Terenska nastava odvijala se vani, učenici su bili podijeljeni u manje skupine uz  poštivanje epidemioloških mjera kojih se i sami drže u svakodnevnici.. Nakon obavljenog posla na plantaži smilja slijedila je pauza za ručak i sportsko-rekreativni program u Njivicama. Na kraju ekskurzije učenici su kupili posebne suvenire, ekološke proizvode od smilja. Velika pohvala sedmašima poglavito 7a razredu koji je bio posebno motiviran za rad i učenje o sadržajima vezanim za branje, skladištenje, proizvodnju ulja i hidrolata što se može vidjeti iz slika. Zahvalni smo i roditeljima sedmaša kao i ravnateljici naše škole na svesrdnoj potpori u realizaciji programa ekoškole.

U IME EKOODBORA

MR. SC. NENAD MARKOVIĆ

objavio: Ivica Švaljek   datum: 25. 6. 2021.