Datum objave: 2. listopada 2024.
Kategorija: Nekategorizirano

Europski tjedan sporta

Citius, altius, fortius – communiter*

U petak su nam u posjetu došli dvoje paraolimpijaca paraplivača Roko Mikelin-Opara i Paula Novina u pratnji kustosice Hrvatskog športskog muzeja Martine Vargek.
Roko Mikelin-Opara je osvajač osam medalja na Paraolimpijskim igrama i nositelj titule svjetskog prvaka u plivanju 1987. godine, a dobitnik je i Državne nagrade za sport Franjo Bučar 2013. godine. Sudjelovao je četiri puta na Paraolimpijskim igrama, a bio je stjegonoša na otvorenju Paraolimpijskih igara u Barceloni 1992. godine. Posljednje Paraolimpijske igre na kojima je nastupio bile su one u Atlanti 1996. godine. Nakon toga zaposlio se u Sportskom društvu invalida Hrabri kao pomoćni trener muškoj i ženskoj reprezentaciji u sjedećoj odbojci.

Paula Novina je mlada paraplivačica koja ima iza sebe nastupe na Paraolimpijskim igrama u Tokiju i u Parizu. Osvajačica je medaljâ na Europskim para igrama mladih 2015., 2017., IWAS U23 igrama u Brnu 2016. i Athloneu 2018., finalistica Europskog para prvenstva 2018. i sudionica SP 2019. Studentica je na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu.

Na susret su ponijeli i svoje medalje – Roko je donio brončanu medalju s Paraolimpijade u Seulu, a Paula svoju medalju s ovogodišnjeg natjecanja na Madeiri u Portugalu. Te medalje su osobito zanimale naše učenike kao i maskota ovogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu.

Kustosica Martina Vargek nam je približila povijest Paraolimpijskih igara kao i djelatnost Hrvatskog športskog muzeja.

Održana su dva susreta za učenike nižih razreda te za učenike viših razreda. Zanimalo ih je kako i koliko treniraju, koja su im najdraža natjecanja/medalje, a nekoliko učenika je podijelilo svoja iskustva s treninga i natjecanja.

Susret su naši gosti završili davanjem autograma i fotografiranjem s učenicima. Zahvalni smo im što su pronašli slobodnog vremena i s nama podijelili svoja iskustva te nas tako obogatili.

*geslo Olimpijskih igara
Hrvatski športski muzej
Susret s đacima OŠ Jabukovac i razgovor o paraplivanju i olimpizmu
Hrvatski paraolimpijski odbor