17.9. 2024.

U okviru stručne ekskurzije obavljen je je utorak, 17. rujna 2024. godine za učenički Ekoodbor radionica u plantaži jabuka OŠ Milke Trnine, Križ. Voditelji stručne ekskurzije bili su  Luana Žegarac, mag. prim.educ. te mr. sc. Nenad Marković, učitelj prirode, kemije i biologije. Stručna ekskurzija uključila je stručni obilazak školskog voćnjaka sa 1100 stabala, predavanja i radionice iz uzgoja  jabuka, čuvanja stabala jabuka, prerade jabuka. Razmak između redova je 2,80 metara, a sva stabla jabuka navodnjavaju se iz škole metodom „kap po kap“. Za navodnjavanje se koristi isključivo oborinska voda. Učenici su na plantaži aktivno brali jabuke slušali su predavanja i obavili  radionice iz uzgoja jabuka, čuvanja stabala  te same prerade jabuka. Učenici su obavili šetnja kroz voćnjak poučnom stazom duljine 1,4 km i upoznavanje raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta lokalnog područja. S mnogo interesa, truda i zadovoljstva obavili sve aktivnosti na plantaži uz slasnu okrijepu  jabukama i njihovim proizvodima.

Eko kodeks: U našoj ekoškoli pazimo na cvijeće i uvijek recikliramo smeće. Mi smo eko, mi smo zdravi,

kod nas se priroda čuva i slavi. Uzgajamo jabuke, čuvamo biljni rod, to je naš ekokod!

mr. sc. Nenad Marković učitelj prirode, biologije i kemije

24. 9. 2024.