2024/2025

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

24.9. 2024.

IZVJEŠTAJ O IZVAN UČIONIČKOJ NASTAVA U PARKU PRIRODE MEDVEDNICA ODRŽANOJ

UČENIČKI EKOODBOR

OSNOVNE ŠKOLE JABUKOVAC ZAGREB

U okviru realizacije programa ekoškole Osnovane škole Jabukovac – Zagreb učenički ekoodbor (27 učenika/učenica) je 24. rujna 2024. godine obavio terensku nastavu u Parku prirode Medvednica  kao oblik izvanučioničke nastave koji se izvodi u izvornoj stvarnosti, s ciljem njenog upoznavanja u kojoj se mogu primjenjivati i istraživačke metode. Učenici su uz pratnju učitelja Grozdane Šitum Madunić i Nenada Markovića posjetili Rudnik Zrinski, a nakon toga obavili i radionicu „Mreža života“ uz stručno vodstvo Igora Rapaića, prof. djelatnika Parka prirode Medvednica. U blizini planinarskog doma Grafičar nalazi se područje zvano Rudarski vrt na kojem se od davnina rudarilo u potrazi za plemenitim kovinama. Rudnik Zrinski otvoren je u 16. stoljeću, kada je na području Rudarskog vrta pronađen galenit, olovni sjajnik, u kojem kao primjesa dolazi srebro, pa su rudari počeli dubiti hodnike u medvedničkom podzemlju u potrazi za tom vrijednom kovinom. Rad u rudniku bio je iznimno mukotrpan: tridesetak rudara svaki je dan u smjenama od 10 do 12 sati ručno iskopavalo vrijednu rudu koristeći samo čekiće, klinove, pijuke i lopate, dok je mračne hodnike rudnika osvjetljavala samo titrava svjetlost uljanica ili voštanih svijeća. Usprkos njihovim nadljudskim naporima, ovaj rudnik nikada nije bio naročito izdašan: trebalo je istaliti čak tonu galenita da se dobije samo pola kilograma srebra! Zato su vlasnici rudnika, članovi obitelji Zrinski, već polovicom 17. stoljeća obustavili proizvodnju i prepustili tajanstveno podzemlje Medvednice vlazi, tami i podzemnim bićima. Njihov mir je stoljećima narušavao samo pokoji odron zemlje u zapuštenim hodnicima, a tek 2004. godine djelatnici Parka prirode Medvednica uredili su rudnik za posjetitelje. Učenici, članovi ekoodbora  u plavim kacigama na glavi  hodali su  hodnicima rudnika vrlo živo slušali priče vodiča o teškome radu u rudniku  te postavljali zanimljiva pitanja stručnom vodiču. Što je to šumski ekosustav te koja mjesta u njemu zauzimaju proizvođači, potrošači i razlagači? Što su to hranidbeni lanci, mreže i piramide? Koje su životinje biljojedi, a koje mesojedi? U ovoj radionici, učenici su kroz vlastito iskustvo otkrili načine na koje su svi članovi ekosustava povezani i ovisni jedni o drugima.

Izvještaj sastavio:  mr. sc. Nenad Marković, prof., ekokoordinator

17.9. 2024.

Stručna ekskurzija -plantaža jabuka učeničke zadruge  OŠ. Milke Trnine – Križ

Osnovna škola Jabukovac, Zagreb

Biti eko zadaća je naša – od prvaša do osmaša! Osnovna škola Jabukovac – Zagreb

U okviru stručne ekskurzije obavljen je je utorak, 17. rujna 2024. godine za učenički Ekoodbor radionica u plantaži jabuka OŠ Milke Trnine, Križ. Voditelji stručne ekskurzije bili su  Luana Žegarac, mag. prim.educ. te mr. sc. Nenad Marković, učitelj prirode, kemije i biologije. Stručna ekskurzija uključila je stručni obilazak školskog voćnjaka sa 1100 stabala, predavanja i radionice iz uzgoja  jabuka, čuvanja stabala jabuka, prerade jabuka. Razmak između redova je 2,80 metara, a sva stabla jabuka navodnjavaju se iz škole metodom „kap po kap“. Za navodnjavanje se koristi isključivo oborinska voda. Učenici su na plantaži aktivno brali jabuke slušali su predavanja i obavili  radionice iz uzgoja jabuka, čuvanja stabala  te same prerade jabuka. Učenici su obavili šetnja kroz voćnjak poučnom stazom duljine 1,4 km i upoznavanje raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta lokalnog područja. S mnogo interesa, truda i zadovoljstva obavili sve aktivnosti na plantaži uz slasnu okrijepu  jabukama i njihovim proizvodima.

Eko kodeks: U našoj ekoškoli pazimo na cvijeće i uvijek recikliramo smeće. Mi smo eko, mi smo zdravi,

kod nas se priroda čuva i slavi. Uzgajamo jabuke, čuvamo biljni rod, to je naš ekokod!

mr. sc. Nenad Marković učitelj prirode, biologije i kemije

U školskoj godini 2022/2023 smo imali aktivnosti:

-siječanj: škola u šumi

-veljača: papir nije smeće

-ožujak: posjet lovačkom muzeju i radionica održivi razvoj – voda

-rujan: OPG “Mlađan” i terenska nastava na Murter

-listopad: posjet plantaži jabuka OŠ Križ

-studeni: izrada proizvoda za božićni sajam

U prilogu je galerija slika: