Europski dan jezika

Na inicijativu Vijeća Europe, Strasbourg, Europski dan jezika obilježava se svake godine od 26. rujna 2001.

Diljem Europe, 800 milijuna Europljana zastupanih u Vijeću Europe s 47 država članica, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi.

U galeriji možete pogledati kako su učenici naše škole pod vodstvom profesorice Dragane Sanković Matak, profesora Slavena Šekuljice i profesorice Dajane Mužić Žnidaršić, izradom plakata obilježili Europski dan jezika.

Obilježavanju Europskog dana jezika pridružili su se i učenici 7. b razreda pod vodstvom profesorice Hrvatskog jezika Marine Bogut. Kroz zanimljivo predavanje koje su učenici zaokružili kvizom poznavanja materije o jezicima općenito, saznali smo da u Europi postoji više od 225 jezika, koji jezik ima najviše govornika, koji se jezik piše s desna na lijevo, odakle potječe riječ alfabet (abeceda), kako je nastala latinica, zašto za neku djecu kažemo da su bilingvalna i još mnoge zanimljivosti.

Najbolji u kvizu nagrađeni su peticama.

I ne kaže se uzalud da si bogat onoliko koliko znaš stranih jezika. Zato, učimo strane jezike jer u tome leži budućnost i veliko bogatstvo.

objavio: Alen Horvat   datum: 26. 9. 2018.