PROJEKT POTICANJE ČITANJA NA JABUKOVCU
„Nema knjige, a da se u njoj nešto dobro ne nađe.“
( Cervantes )
Uključili smo se i ove godine u Program poticanja čitanja: ČITAJ koji provodi Centar za knjigu pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. Naše učenice: Nina Bosak, Dora Markovinović, Irma Pušec, Anja Škurla, Kaja Glasnović, Lorena Dalić, Mia Maccormick i Uršula Matana bile su na radionici čitanja i pisanja u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke na Dolcu 8. Voditelji programa su: književnik Miroslav Mićanović te Maja Zrnčić, koordinatorica Nacionalne strategije poticanja čitanja.
:: opširnije ::FRIŠKOVi ekolozi
Projektu Skupljajmo zajedno stare baterije pridružili su se od drugog polugodišta ove školske godine i učenici OŠ Jabukovac iz Zagreba. Iz tjedna u tjedan pokazuju da su spremni ekološki djelovati i tako očuvati prirodni okoliš. Sudjelujući u skupljanju i zbrinjavanju starih baterija, učenici su potaknuli svoje roditelje, susjede i prijatelje da se uključe u akciju. Prema riječima inicijatora i koordinatora projekta u školi prof. Senije Badić mnogi su učenici bili jako aktivni u skupljanju i redovitom punjenju spremnika.
Pročitajte cijeli tekst pod opširnije.
:: opširnije ::Erasmus+
![]() |
![]() |
Poštovani,
obavještavamo Vas da je Agencija za mobilnost i programe EU na temelju Odluke o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2016.g. za program Erasmus+ - Ključna aktivnost 1 za područje mladih, rok 04.10.2016. godine prihvatila naš projektni prijedlog koji se vodi pod brojem 2016-3-HR01-KA105-034834 te mu odobrila financijsku potporu u iznosu od: 27.526,00 EUR
:: opširnije ::Projekt skupljanja starih baterija
Prijavili smo projekt "Skupljajmo zajedno stare baterije" te na taj izravni način u zajedničkoj akciji educiramo naše učenike i ekološki ih osviještavamo. Naš je zadatak kontinuirano poticati učenike pa i nas odrasle na ovakve akcije - projekte.
Glavni nositelj projekta je FRIŠ d.o.o. iz Križevaca.
Koordinatorica projekta za našu školu je prof. Senija Badić.
Erasmus+
Sudjelovali smo na Godišnjoj Erasmus+ radionici u povodu objave Poziva na podnošenje prijedloga za program Erasmus+ za 2017. godinu,
7. prosinca u prostorijama Agencije za mobilnost i EU Programe.
:: opširnije ::Projekt simulacije američkih predsjedničkih izbora
U sklopu nastave engleskog jezika učenici sedmih i osmih razreda naše škole sudjelovali su u projektu simulacije američkih predsjedničkih izbora. Edukativni projekt organiziralo je Hrvatsko Američko Društvo, a njime su koordinirali profesori engleskog jezika Dragana Sanković Matak i Marko Habijanec. Projekt je bio informativnog karaktera s ciljem educiranja učenika o demokratskom procesu predsjedničkih izbora bez iznošenja političkih stavova.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
:: opširnije ::
Međunarodni dan tolerancije, 16.11.
Obilježili smo Međunarodni dan tolerancije, 16.11.! Slobodno pogledajte plakat u auli škole i riješite test tolerancije!
Radionice socijalnih vještina
Stručne suradnice Osnovne škole Jabukovac – Zagreb već tradicionalno organiziraju radionice za razvoj socijalnih vještina namijenjene učenicima četvrtih razreda. Radionice vode prof. pedagog Karmela Pavalić i prof. defektolog – rehabilitator Maja Maček. Radionice socijalnih vještina provode tijekom cijele nastavne godine, a uključivanje učenika u radionice je dobrovoljno. Neke od tema koje se obrađuju na radionicama su komunikacija, suradnja, prijateljstvo, nenasilno rješavanje sukoba, potrebe, samopoštovanje, … Cilj zajedničkog rada je potaknuti učenike na samopoimanje, razvoj svijest o sebi i drugima, međusobno uvažavanje i prihvaćanje sebe i drugih, poticanje na osobni rast i razvoj. Radionice se provode interaktivno, kroz vježbe i aktivnosti rada na sebi, diskusiju i igre uloga, promišljanje i iznošenje vlastitih stajališta. Poučavajući i vježbajući životne vještine razvijamo sposobnost donošenja odluka i rješavanja problema, kritičko mišljenje, samosvijest i empatiju, komunikaciju, sposobnost prepoznavanja i izražavanja emocija. Veselimo se svakom napretku naših učenika i svakoj novoj generaciji polaznika! |
![]() |
:: opširnije ::
Plastičnim čepovima do skupih lijekova
I naša OŠ Jabukovac pridružila se prošle školske godine humanitarnoj i ekološkoj akciji koju provodi Udruga oboljelih od leukemije i limfoma (UOLL) iz Čakovca. Udruga prikuplja plastične čepove (PET i tetrapak ambalaže).
Prodajom tih proizvoda i/ili reciklirane sirovine sufinanciraju nabavku skupih lijekova za liječenje teških malignih bolesti u slučaju kada to ne financira HZZO.
U akciju prikupljanja plastičnih čepova do sada su se uključili: pojedine škole, vrtići, Župni Caritasi, tvornice, poduzeća, dionička društva, članovi udruge,... ( i mnogi drugi, što se može vidjeti na www.uoll.hr pod nazivom Prikupljanje plastičnih čepova).
Osim što tako direktno utječemo na živote onih koji nas trebaju, ujedno i recikliramo i čuvamo zajednički okoliš.
Potaknimo i dalje naše učenike u sudjelovanju u ovom Projektu u cilju zaštite okoliša, a istovremeno čineći dobro djelo!
Skupljajmo ambalažne plastične čepove !
Donesimo ih u Školu i pošaljimo u Čakovec !
Kutija za čepove u predvorju Škole nestrpljivo vas čeka !
Podsjećamo: Cilj projekta je da se od prikupljenih plastičnih čepova registrira nova djelatnost u sklopu već osnovane Zadruge Halycanum. Zadruga Halycanum je osnovana s ciljem poticanja društveno-socijalnog poduzetništva.
Zadruga stvara, ali ne dijeli dobit zadrugarima već je ulaže u daljnji razvitak socijalnog poduzetništva. Zadrugu su osnovali članovi UOLL-a Hrvatske.
Udruga okuplja puno volontera koji bi zajedno s članovima-zadrugarima socijalne Zadruge Halycanum sortirali i reciklirali skupljene plastične čepova u cilju nastanka novog proizvoda.
:: opširnije ::PROJEKT „Tragom književnika Augusta Šenoe“
s polazištem u Hrvatskom jeziku
- implementacija Građanskog odgoja i obrazovanja
NOSITELJI PROJEKTA:
Voditelj: Senija Badić, prof. Hrvatskoga jezika, mentor
Suradnici: Jasna Marendić Bajs, prof. Glazbene kulture,
Dragana Sanković Matak, prof. Engleskog jezika,
Alan Horvat, prof. Informatike ,
Učenici i roditelji 6.ab
VREMENIK PROJEKTA: 22. prosinca 2015. – 17.veljače 2016.
CILJEVI PROJEKTA :
Šetnja gradom Zagrebom i upoznavanje važnih mjesta (ulice, spomenici) vezanih uz ime i djelo velikog hrvatskoga književnika Augusta Šenoe
Posjet Muzeju grada Zagreba (Šenoinoj sobi)
upoznavanje sa Šenoinim književnim djelima
AKTUALIZACIJA - uz 135.godišnjicu smrti Augusta Šenoe
NAMJENA PROJEKTA:
namijenjen je učenicima 6. razreda
što bolje upoznati kulturno-povijesne znamenitosti svoga grada
iskoristiti zapažanja za učenički ostvaraj u obliku mape /portfolija
istaknuti osobno viđenje pojedinosti
njegovati i razvijati ljubav prema hrvatskoj književnosti i velikanima pisane riječi te hrvatskome jeziku
POTICANJE ČITANJA
NAČIN REALIZACIJE PROJEKTA:
istraživački rad izvan učionice
orijentiranje prema planu grada i zacrtanim punktovima
uočavanje, fotografiranje, bilježenje
služenje leksikonom, internetom i ostalim izvorima znanja
povezivanje s lektirom Povjestice ( Kameni svatovi, Kugina kuća, Postolar i vrag, Propast Venecije, Smrt Petra Svačića)
rad na tekstu Seljačka buna i usporedba sa stripom Željka Lordanića
pisanje radova uradaka na temu Što bih preporučio/preporučila turistima da posjete u našem gradu Zagrebu
čitanje Šenoinih djela (po vlastitom izboru)
živa riječ, dramatizacija i stvaranje igrokaza Kameni svatovi
u okviru medijske kulture : slušanje radioigre za djecu Kameni svatovi,
gledanje TV adaptacije Kugina kuća i kazališne predstave Postolar i vrag
implementacija Građanskog odgoja i obrazovanja : društvena dimenzija (kulturološko znanje o hrvatskim književnicima), međukulturna dimenzija (očuvanja kulturnih identiteta, izgradnja domovinske kulture, istraživanje hrvatskih velikana pisane riječi)
NAČIN VREDNOVANJA : na nastavi hrvatskoga jezika i roditeljskim sastancima na razrednim priredbama (16.i 17. veljače 2016.)
lektirni kvizovi
usporedbe adaptacija nastalih prema Šenoinim književnim djelima
prosudba krasnoslova pjesme „Zagrebu“ (govorne vrednote);
prezentacija portfolija/mape Tragom književnika Augusta Šenoe,
predstavljanje učeničkih uradaka na temu Što bih preporučio/preporučila turistima da posjete u našem gradu Zagrebu
igrokaz Kameni svatovi
VANJSKA KORELACIJA :
Povijest (bitka na Gvozdu i smrt Petra Svačića, 1097.; Seljačka buna, 1573.; propast Mletačke Republike, 1797.)
Glazbena kultura (pjevanje pjesama Ribareva Jana (prema tekstu A. Šenoe) i Tebi, grade moj (P. Gotovac)
Engleski jezik ( tekstovi o Zagrebu, Augustu Šenoi i kazališnoj predstavi Postolar i vrag )
Informatika (služenje internetom, izrada portfolija/mape s fotografijama i tekstovima o Augustu Šenoi nakon istraživačkog rada – tematske šetnje Zagrebom, pisanje pozivnica za završnu priredbu)
*POGLEDAJTE U FOTOGALERIJI ZABILJEŽENE TRENUTKE S RAZREDNIH PRIREDBI I OBJAVE USPJEŠNE PROVEDBE PROJEKTA KOJOJ SU NAZOČILI RODITELJI I DRUGI GOSTI
Sukladno dogovoru sa sjednice Vijeća roditelja škola je u suradnji s Unija papirom organizirala akciju prikupljanja staroga papira.
Akcija je namijenjena razvijanju svijesti o značaju odvajanja otpada i odvojenog sakupljanja papira kako sirovine čime se doprinosi očuvanju naših šuma.
Ove školske godine 2014./15. akcija sakupljanja staroga papira provodimo na način da tijekom svibnja učenici u svojim domovima sakupljaju stari papir. Odredili smo da akcija traje točno 30 dana, od 8. svibnja do 8. lipnja 2015.
U utorak 9 lipnja 2015. učenici će u školu donijeti sakupljeni stari papir nakon čega će ga djelatnici Unija papira izvagati i preuzeti.
Ovu akciju nastavit ćemo i sljedeće školske godine. Zato sakupljajte stari papir.
Od školske godine 2015./16. sakupljamo plastične boce. Sredstva od prikupljenih boce namjenski se troše za nabavku bubnjeva-đemba.
.
Dragi učenici, učitelji, roditelji
Školske godine 2008. naša se škola uključila u provođenje UNICEF-ovog programa «Za sigurno i poticajno okruženje u školama», programa koji se bavi prevencijom vršnjačkog nasilja.
Ciljevi programa jesu;
n povećati razinu osviještenosti o problemu kod djece, zaposlenika škole, roditelja i lokalne zajednice.
n povećati razinu znanja o načinima i mehanizmima djelovanja u školi.
n potaknuti spremnost na akciju i promjene kod svih zaposlenih, djece, roditelja i čimbenika u društvenoj sredini.
n stvoriti sustav podrške i zaštite djece koja trpe nasilje i djece koja pokazuju nasilno ponašanje.
n uključiti djecu, zaposlene, roditelje, stručnjake i lokalnu zajednicu u proces promjena ponašanja i stvaranja drugačije klime u školi.
n osigurati trajnost i održivost projekta.
Više informacija o samom programu pronađite na http://skolebeznasilja.unicef.hr/