vijesti

Međupredmetna proslava 150. godišnjice rođenja s Ivanom Brlić Mažuranić i slavenskom mitologijom

Kad si sretan, i sunce za tobom žuri (Ivana Brlić Mažuranić)

Ivana Brlić Mažuranić i Slavenska Mitologija

Travanj je mjesec obilježavanja knjige diljem svijeta, a ove godine posebno je važan za Hrvatsku jer se obilježavaju ključni datumi vezani uz književnu baštinu. Od Međunarodnog dana dječje knjige pa sve do Svjetskog dana knjige i autorskih prava, travanj je vrijeme kada se slavi pisana riječ i njezin neizmjerni utjecaj na kulturu i društvo.

Jedan od najvažnijih datuma ovog mjeseca je 18. travnja, kada je obilježeno 150 godina od rođenja Ivane Brlić Mažuranić, izuzetne hrvatske spisateljice čije su bajke osvojile srca generacija čitatelja diljem svijeta. Njen nevjerojatan doprinos dječjoj književnosti i kulturi općenito neizostavan je dio hrvatske književne baštine.

U sklopu obilježavanja ovih važnih datuma, u mnogim školama diljem zemlje organizirane su različite aktivnosti posvećene knjizi i književnosti. Jedna od takvih aktivnosti održana je i u našoj školi, gdje su učenici sudjelovali u radionicama u knjižnici te radionicama u sklopu produženog boravka i redovite nastave likovne kulture, hrvatskog i engleskog jezika.

Naša škola s ponosom je posvetila ove aktivnosti upravo Ivani Brlić Mažuranić, istražujući njezin život i djelo te istražujući bogatstvo slavenske mitologije koja je često bila inspiracija za njezine bajke. Kroz likovne radionice i čitanje njezinih priča na hrvatskom i engleskom jeziku, učenici su se upoznali s magičnim svijetom koji je Ivana Brlić Mažuranić stvorila i koji i dalje očarava i nadahnjuje čitatelje svih generacija.

Ovaj projekt nije samo prilika za obilježavanje važnih datuma u književnoj povijesti, već i za poticanje ljubavi prema knjizi i čitanju kod djece. Kroz ovakve projekte, nastojimo očuvati i njegovati književnu baštinu te inspirirati nove generacije čitatelja i pisaca.

Zlatka Belošević, knjižničarka

Suzana Anić-Antić, učiteljica engleskog jezika