Događanja u školskoj godini 2016./17.

JEDNODNEVNA TERENSKA NASTAVA učenika 8.ab „KAJKAVIANA I DEDEK KAJBUMŠČAK“

(Novi dvori Jelačićevi - Krapina - Zelenjak - Tuheljske toplice)

14. listopada 2016.

Učenici 8.ab razreda u pratnji profesorica Senije Badić, Mirjane Valjak Porupski i Jasne Marendić Bajs bili su na jednodnevnoj terenskoj nastavi gdje su prema planu i u korelaciji Hrvatskog jezika, Biologije i Glazbene kulture posjetili važne zaštićene lokalitete te prirodne i kulturne vrijednosti u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Kako im je bilo, možete pogledati u OPŠIRNIJEFOTOGALERIJI!

Dobro pripremljeni po skupinama istraživali su nove pojedinosti, rješavali radne listiće i kvizove, pjevali kajkavske popevke i družili se. Obilježili su 215.g. rođenja najslavnijeg hrvatskog bana Josipa Jelačića, posjetivši Nove dvore pokraj Zaprešića, imanje na kojem je živio i pokopan ban Jelačić sa svojom obitelji. „S pinklecom na ramenu“ nastavili su svoje putovanje do legendarnog neandertalca Dedeka Kajbumščaka koji se odlučio skućiti baš u Krapini na Hušnjakovu brdu, gdje se čuju legende o Čehu, Lehu i Mehu te lijepoj i okrutnoj Crnoj kraljici. Krapina je stoljećima glavno središte u kojoj odjekuje dragi nam KAJ, rodni je to grad ilirskog vođe Ljudevita Gaja čiju su kuću-muzej posjetili naši terenci. Put ih je dalje vodio do Zelenjaka, zavičaja hrvatske himne kojoj je i podignut spomenik, jedinstven u svijetu. S posebnim žarom učenici su otpjevali Lijepu Našu i nastavili do Mihanovićeva dvorca u Tuheljskim toplicama. Bilo je vremena i za rekreaciju i gastronomske užitke – neizostavne zagorske štrukle. Nije bez razloga što kažu: „Doći u Zagorje i ne kušati štrukle je kao da ondje i niste bili!“

objavio: Alen Horvat   datum: 20. 10. 2016.