Događanja u školskoj godini 2016./17.

USPJEŠNO PREDSTAVLJANJE NAŠE ŠKOLE NA STRUČNO-ZNANSTVENOM SKUPU

Senija Badić, profesorica iz naše OŠ Jabukovac uspješno je sudjelovala na stručno-znanstvenom skupu JESENSKA ŠKOLA Hrvatskog pedagoško-književnog zbora  u Opatiji od 24. do 26. listopada 2016. Suorganizatori skupa bili su Učiteljski fakultet iz Zagreba, Agencija za odgoj i obrazovanje i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba. Predstavila je temu IZ(VAN) NAŠIH UČIONICA prikazom primjera dobre prakse projektne nastave s polazištem u Hrvatskome jeziku koju provodi s našim učenicima. Prikazala je projekt „Tragom književnika Augusta Šenoe“ namijenjen učenicima šestih razreda. Svojim prikazom još jednom je potvrdila činjenicu da je potrebno učiniti odmak od tradicionalnoga razredno-predmetno-satnoga poučavanja prilagođavajući dosadašnje koncepte novim suvremenim oblicima rada.

IZ SAŽETKA

Ovaj projekt uspješno je objedinio interdisciplinarnost i korelaciju sadržaja Hrvatskoga jezika, Povijesti, Engleskog jezika, Glazbene kulture, Informatike i Građanskog odgoja i obrazovanja. To je učenje u kontekstu stvarnog životnog okruženja uspostavom didaktičkih načela aktualnosti, zanimljivosti i zornosti.

Kod učenika potičemo i razvijamo komunikacijske vještine kao i želju za očuvanjem kulturnog identiteta. Učenici su motivirani za suradnički rad u  ovakvom  dinamičnom  pristupu.  Percipirajući  u  neposrednoj  životnoj stvarnosti s lakoćom povezuju stare i nove spoznaje u određenom vremenskom i prostornom okviru. Ovakav način rada zahtijeva kratkoročno gledano više vremena, međutim dugoročno nam se vraća kroz sposobnosti koje se razvijaju  kod  učenika. Presudnu važnost za tijek i rezultate rada  je dobro tematsko i timsko planiranje te raščlanjivanje u dogovoru s učenicima i predmetnim učiteljima s kojima je za predloženu temu moguće ostvariti korelaciju. Treba istaknuti da ostvarenju zajedničkog cilja pridonosi spremnost i sposobnosti svakog člana tima.

Projektna i terenska nastava omogućuju bolje osposobljavanje u procesu učenja i daljnjeg obrazovanja. „Rad izvan škole potiče radost otkrivanja, istraživanja i stvaranja…utječe na stvaranje kvalitetnih odnosa unutar odgojno-obrazovne skupine te potiče intelektualna čuvstva. „( NPIP za OŠ RH, 2006.)

objavio: Alen Horvat   datum: 1. 11. 2016.