Događanja u školskoj godini 2016./17.

Kao na nebu ili Zbog divnog zvuka htio sam napraviti gitaru a ispala je lutnja

Učiteljica Sonja je prošle godine potakla svoje prvašiće i oni su počeli izrađivati sa svojim roditeljima, bakama i djedovima instrumente od kutija, kartona, plastike i žice. Donijeli su ih u školu, svirali na njima. Neki su bili jako lijepo izrađeni tako da bi bila prava šteta da su ostali samo među zidovima razreda.

Za potrebe ove izložbe svako dijete je trebalo napisati rečenicu – dvije zašto je odabralo i napravilo neki instrument. Tako sam saznala da Dubravko voli slušati...

rock´n roll, da Sara, Eva i Mislav vole bubnjeve zato što su glasni. Reneu je gitara najdraži instrument. Lukas voli zvečke jer šume kao lišće pod nogama, a Mona i Giorgia ih vole jer su praktične, mogu se nositi svugdje sa sobom i zasvirati na njima kad god ti srce poželi! Irma je izabrala ručni bubanj zbog lijepog zvuka, a Eva trubu jer je velika i zlatna. Ivan je odabrao napraviti flautu jer ga njen zvuk podsjeća na zvukove iz prirode. Ester voli neobične instrumente pa je izradila siringu. Zorislav je zbog divnog zvuka htio napraviti gitaru, a ispala je lutnja!

Zvukovi nas prate cijeli život. Još u majčinom trbuhu osluškujemo svijet oko sebe. Čovjek je oduvijek osluškivao zvukove u prirodi, divio im se i pokušavao ih imitirati svojim glasom, primitivnim glazbalima koje je načinio od materijala koji mu je bio pri ruci. Stalno ih je usavršavao. Znatiželja ga je potakla na proučavanje i izradu novih i složenijih instrumenata.

Sve izložbe do sada su ostvarene zahvaljujući suradnji s vama koji neumorno tražite po svojim ormarima, škrinjama, zaboravljenim kutijama izloške koji prate temu. Puno hvala na tome!

Za ovu izložbu izloške su napravili: Giorgia Jela Barbić, Mona Cenko, Dubravko Grgić, Ester Groeneweg, Rene Juraković, Ivan Jurišić Kurilovčan, Zorislav Kota, Mislav Kovačević, Mara Kulaš Vučinović, Karlo Miščunčak, Maks Milojević, Irma Novosad, Lucija Rogin, Sara Stanišić, Lukas Tadić i Eva Todorovac. Mentorica učiteljica Sonja Vučić.

Izloške posudili: Mikula i Zara Cenov, Dubravka Dubinko, Florance Fabijanec, Filip Glasnović, Dana Hagenauer, Lajla Hiršl, Marina Jurin, Allegra Maler, Jasna Marednić Bajs, Paula Peš, Šimun Pušec, Martina Šoštarić, Eva Todorovac, Chiara Uljar, Vaska Vasiljević Lozica, Sonja Vučić i Institut za crkvenu glazbu Albe Vidaković.

Zlatka Belošević

objavio: Alen Horvat   datum: 26. 3. 2017.