Događanja u školskoj godini 2016./17.

GOST U NAŠOJ ŠKOLI

Dramski umjetnik JOŠKO ŠEVO na završetku ovogodišnjeg projekta „Poticanje čitanja na Jabukovcu“

Približio nam se završetak ove školske godine, a s njime i provedba projekta „Poticanje čitanja na Jabukovcu“. U petak 9. lipnja 2017. u okviru našeg Projekta imali smo čast ugostiti  JOŠKA ŠEVU, dramskog prvaka, televizijskog i filmskog glumca koji je do sada osvojio pregršt nagrada hrvatskoga glumišta za svoje uloge.

Glumac i profesor na Akademiji dramskih umjetnosti  Joško Ševo je učenicima 5.- 8. razreda vrlo sugestivno približio mnoge vrijedne tekstove  iz starije i novije  hrvatske književnosti u  svojoj monodrami „Govorite li hrvatski?“. Čuli smo kompilaciju tekstova  od Bašćanske ploče, Marka Marulića i njegovih stihova „Molitva suprotiva Turkom“, Pisma Petra Zrinskog, Matoševih pjesama „1909.“ i „Gospa Marija“, ulomak iz Držićevog „Dunda Maroja“ i „Grižule“ te Gundulićeve „Himne slobodi“, Pupačićevog „Mora“, „Odlaska“ Tina Ujevića te još mnogih drugih. Taj osebujni kolaž odabranih tekstova briljantno izgovoren na arhaičnom čakavskom, štokavskom i kajkavskom narječju ocrtao nam je put  hrvatskoga jezika i književnosti kroz stoljeća.

Koordinatorica Projekta: Senija Badić, prof.

„GOVORITE LI HRVATSKI?“ je autorska predstava dramskog umjetnika Joška Ševe koju je napisao  prije 23 godine,  11. veljače 1994. godine. Do sada ju je izveo više od 550 puta u zemlji i u inozemstvu pokazujući  raspon, bogatstvo i ljepotu hrvatske književne riječi.

Uspio je dočarati snagu i mogućnost izričaja našega hrvatskoga jezika na svojim mnogobrojnim nastupima od rodnoga mu Trogira pa Zagreba, Osijeka, Imotskoga, Sinja, Zadra, Solina, Splita, Dubrovnika, Mostara, Jajca, Livna, Graza, Beča, Salzburga, Praga, Stutgarta, Ulma, Berlina, Frankfurta, Mainza, Bruxellesa, Kopenhagena te još dalje -  sve do New Yorka, Philadelphije, Washingtona, Los Angelesa, San Pedra…

objavio: Alen Horvat   datum: 11. 6. 2017.