EKOškola

PAPIR NIJE SMEĆE

Učenici smo 2.a razreda OŠ Jabukovac -Zagreb. Naša škola je EKO ŠKOLA čiji slogan glasi: „Biti eko je zadaća naša od prvaša do osmaša“. Stoga smo za fašnik odlučili izraditi ekološke maske. Odabrali smo likove raznih životinja jer smo time željeli podsjetiti na važnost i ljepotu bioraznolikosti.

Za izradu maski koristili smo stare novine, reklame i časopise, iskorištene papirnate vrećice, odbačeni uredski papir i karton od ambalaže. Kolaž papir koristili smo minimalno. Preko napuhanog balona potrebno je bilo nanijeti nekoliko slojeva papira premazanog ljepilom za kaširanje. Ekološko i neškodljivo ljepilo koje smo mi koristili dobiva se na sljedeći način: 100 g brašna razmutite s 2 dl hladne vode i to ukuhajte u 1 litru kipuće vode. Kuhajte 3 min i ohladite. Za sušenje iskaširanog balona potreban je cijeli jedan dan. Tek tada, rukama obilno namočenim ljepilom, možete modelirati uši, njušku, rogove… opet koristite stari papir! Za završni sloj pažljivo odaberite dijelove iz novina: npr. mjesta gdje je samo tekst bez fotografija, koji vjerno mogu dočarati dlaku ili perje kao što je to kod naše koale, polarnog zeca ili sove. Ili koristite papirnate vrećice koje bojom podsjećaju na krzno jelena.

Neiskorišten materijal odložili smo u poseban spremnik namijenjen upravo za njega.

Na vratima našeg razreda možete naći plakat koji će vas podsjetiti na važnost recikliranja papira čime se štede voda i električna energija te čuvaju šume!

objavio: Ivica Švaljek   datum: 27. 2. 2022.