Radno vrijeme knjižnice

srijeda 8-14

četvrtak 8-14

petak 8-14

utorak* - prvi utorak u mjesecu je knjižnica zatvorena zbog sudjelovanja na Info utorku u KGZ-u, ovisi o trenutnoj epidemiološkoj situaciji

Izložbe i zbivanja

Krava čita novine, uz 110 godina rođenja Grigora Viteza (1911. – 1966.)

Pogledajte izložbu knjiga i slikovnica Grigora Viteza uz 110 godina njegovog rođenja. Bio je hrvatski pjesnik za djecu i odrasle i prevodilac s ruskog, francuskog i slovenskog jezika. Rođen u selu Kosovac pored Okučana 15. veljače 1911., a umro je u Zagrebu 23. studenoga 1966.

Autor je brojnih pjesama i priča namijenjenima djeci i smatra se začetnikom moderne hrvatske književnosti za djecu.

Dobitnik je Zlatne ptice, posebnog priznanja za vrhunska dostignuća u književnosti za djecu.

Radio je kao učitelj po selima u Slavoniji, Podravini i Bosni. Poslije Drugog svjetskog rata seli se u Zagreb i radi kao urednik u izdavačkoj kući Mladost. Godine 1957. pokreće biblioteku "Vjeverica", u okviru koje je objavljeno oko 500 naslova za djecu. Tijekom 50-ih godina 20. stoljeća bio je tajnik Društva književnika Hrvatske.

1960-ih zdravstveno stanje mu se naglo pogoršalo, ostao je prikovan za krevet ali je dalje stvarao i primao posjete učenika.

Pisao je pjesme, priče, igrokaze, crtice i bajke. Objavio je 33 ilustrirane knjige, 35 slikovnica i 5 zbirki pripovijedaka, a njegove su pjesme uglazbili Ivo Tijardović i Emil Cosseto.

U sklopu Međunarodne dječje digitalne knjižnice dostupna je i knjiga Grigora Viteza A zašto ne bi.

Djela:

Sto vukova, Kad bi drveće hodalo, Gdje priče rastu, Pjesme, Naoružane ruže, Povjerenje života i Kao lišće i trava, Iza brda plava, Perzijske bajke, Nevidljive ptice...

Nagrada "Grigor Vitez" se dodjeljuje od 1967. godine piscu i ilustratoru najbolje knjige za djecu u godišnjoj produkciji. Posebno je nagrada za književni tekst i ilustracije.

Do danas su je najviše puta primili književnici Zvonimir Balog i Sunčana Škrinjarić, te ilustratori Ivica Antolčić, Mladen Veža, Ivan Vitez i Svjetlan Junaković.

Krava čita novine

U carstvu hladovine.

Dva je slova pročitala,

A tri lista progutala. (Grigor Vitez)

Zlatka Belošević

objavio: Ivica Švaljek   datum: 29. 11. 2021.