preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Radno vrijeme knjižnice

Knjižničarka:
Zlatka Belošević

 

Radno vrijeme knjižnice OŠ jabukovac-Zagreb

ponedjeljak 10-16

utorak* 8-14

srijeda 8-14

četvrtak 8-14

petak 8-14

utorak* - prvi utorak u mjesecu je knjižnica zatvorena zbog sudjelovanja na Info utorku u KGZ-u, ovisi o trenutnoj epidemiološkoj situaciji




Izložbe i zbivanja

Tu za repu, tu za len

Čaplje, kukere i bijele mačkare, izložba radova učenika 3.ab produženi boravak 2020./2021.u izlozima Odjela za djecu i mladež Medveščak u sklopu Knjižnica grada Zagreba, Zvonimirova 17.

Može se pogledati do 1.3.2022.


Inspiraciju za kaširane maske potražili smo u karnevalskim običajima Međimurja i Bugarske.

Međimurje obiluje fašničkim običajima. Jedan od običaj je da se dva tjedna prije fašnika u maskama obilaze kuće i uveseljava domaćine pjesmom i plesom. Redovito se pjeva pjesma ˝Tu za repu, tu za len˝ i pleše, skače po kući i jako nogama udara o pod. Vjeruje se da se tako tjera zima i hladno doba godine te priziva dobra ljetina (zelje, lan, repa…).

Larfe su drevne maske koje se stavljaju na lice, izrađene od vrbova drveta s rogovima, nose ih napuhanci, osobe obučene u bijelu odjeću.

Čaplje su drvene maske u obliku glava čaplji ili drugih vodenih ptica koje se nalaze na dugom štapu. Štap drži osoba koja je prekrivena bijelom plahtom te uzicom povlači donju čeljust maske i na taj način klepeće.

 

Kukeri su dio tradicije karnevala Bugarske. Oni tjeraju zle duhove i sve negativno. Tradicionalno samo muškarci nose ove maske. Uz ritual kukera vežu se lokalni običaji, kazališno pripovijedanje i priprema posebne hrane.

Maske su načinjene od životinjske kože ili krzna, drveta, perli, perja, ukrašene trakama i čipkom. Maske djeluju zastrašujuće, u obliku su različitih zvijeri, ptica i drugih čudnih stvorenja. Što je maska strašnija, to više zlih duhova odbija! Neki nose velika zvona pričvršćena za pojas.

Tradicionalne boje koje se koriste u izradi kostima su crvena (simbol vatre i Sunca), crna (simbolizira zemlju) i bijela (simbolizira vodu, svjetlost i čistoću). Kostimi su teški 70 kg i više, a zvona, koja su dio kostima, prenose se iz generaciju u generaciju.

Poznate su njihove povorke po gradovima Pernik, Razlog, Koprivštica i Petrič. U svojim ophodima kukeri trebaju posjetiti svaku kuću. Zauzvrat dobivaju novac, hranu i vruću rakiju.

Festival kukera Surva u Perniku je upisan 2015. godine na UNESCO-ov Popis nematerijalne svjetske kulturne baštine.

 

Više na:

https://freesofiatour.com/blog/an-old-and-scary-bulgarian-tradition-kukeri/ (14.2.2022.)

https://regionalni.com/tu-za-repu-tu-za-ljen-vrijeme-vladavine-maskara/ (14.2.2022.)

http://www.visitcakovec.com/2021/01/28/tu_za_repu_tu_za_len/ (14.2.2022.)

 

 

Zlatka Belošević



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivica Švaljek   datum: 25. 2. 2022.




preskoči na navigaciju